گروه تکنولوژی و مهندسی چوب

رشته مهندسی صنایع  چوب و فرآورده ­های سلولزی مجموعه ای از علوم و فنون است که با فراگیری آنها دانشجویان در مورد چگونگی رویش و تولید چوب و عوامل موثر بر آن، اختصاصات ساختمانی و طبقه بندی و درجه بندی چوب­ها، خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی،کاربردی چوب، تبدیل شیمیایی، تبدیل مکانیکی، بازرگانی و داد و ستد چوب و فرآورده های آن آگاهی و مهارت لازم را کسب می کنند.

صنايع چوب از جمله صنايعي است كه از گستردگي زيادي بصورت صنف و صنعت در سطح كشور برخوردار است و داراي امكانات بالفعل و بالقوه فراواني مي‌باشد، گستردگي آن از منابع طبيعي و جنگل‌داري شروع شده و از كارخانجات بزرگي نظير تخته خرده‌چوب، تخته‌فيبر، تخته‌لايه و روكش، مبلمان و سپس کاغذ ختم مي‌شود، ‌ اين طيف وسيع به همراه نياز روز افزون به محصولات آنها نشانگر اهميت بالاي اين صنعت است.

چندسازه ­های  چوبی: فرآورده های متعارف صنعت چوب در بخش فرآورده های چندسازه چوبی شامل محصولات پانلی نظیر انواع تخته فیبر، تخته خرده چوب، تخته چندلایه، چوب سیمان و چوب پلاستیک می باشد. همچنین انواع الوارها و تیرهای مهندسی شده مانند Glulam، LVL، PSL و I-Joist  در این حوزه تولید می­گردد. همچنین تولید و ابداع نسل جدیدی از چندسازه­هایی که  به کمک فناوری نانو تولید می گردند نیز در حال رشد و گسترش می باشد.
رشته مهندسی صنایع مبلمان: جدیدترین رشته راه اندازی شده در دانشکده مهندسی چوب و کاغذ می باشد. آموزش ها در این رشته حاوی علوم و فناوری-های مرتبط با فرایند تولید مبلمان می¬باشد. طی این دوره دانشجویان با فرآیندهای ساخت مبلمان منزل و اداری، کابینت¬سازی، ابزارها و ماشین¬های ساخت، مواد اولیه مصرفی سلولزی و پلیمری و مباحث مدیریت صنعتی آشنا خواهند شد.

مهندسی مبلمان: طی سال های اخیر رشته مهندسی مبلمان نیز در مقطع کارشناسی در گروه تکنولوژی و مهندسی چوب دانشجو می پذیرد.در این رشته طراحی و تولید مبلمان چوبی، کابینت و سایرتخصص های فنی مورد نیاز برای  تولید فرآورده های دکوراتیوو مدیریت واحدهای تولیدی به دانشجویان آموزش داده می شود.

مدیریت گروه تکنولوژی و مهندسی چوب در حال حاضر به عهده دکتر علی رفیقی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی چوب و کاغذ می باشد.